Pokud se pohybujete na scéně stolních her nebo wargamingu, je pravděpodobné, že si chcete nabarvit vlastní figurku. Nejspíš jste si nějaké pořídili právě k deskové hře, Warhammeru nebo chcete okořenit své hry Dungeons and Dragons. Barvení figurek je skvělý koníček, ale dostat se do něj může být také trochu skličující.
Tato příručka pro začátečníky je navržena tak, aby byla skvělým místem, kde se můžete naučit barvit figurky, a v několika krátkých krocích vás dostane od holého plastu k hotovému modelu.
Jak barvit figurky
- Vybavení: Malý seznam věcí, které budete potřebovat k barvení svých figurek
- Příprava: Příprava vaší figurky na barvení
- Základová barva: První fáze, kde se nanášejí hlavní barvy
- Stínování: Přidání stínu do výklenků modelu pro imitaci stínu
- Vrstvení a čištění: Vyčištění oblastí, kde není potřeba stín, a přidání živosti
- Zvýraznění: Zvýraznění hran a metoda drybrush
- Detaily: Dodělaní posledních detailů figurky
- Poslední úpravy: Další kroky, které byste mohli zvážit
Vybavení
U štětců doporučuji mít štětce s dobrou špičkou na detaily a zvýrazňování, malý štětec na drobné plochy figurky, velké štětce na základní vrstvy (base coat) a tzv. washing a tvrdý velký štětec na drybrushing (metoda zvýrazňování okrajů)
Paleta na ředění barev se vám určitě bude hodit. Můžete si koupit buďto obyčejnou paletu nebo lépe vlhkou paletu (wet pallete). Vlhká paleta má speciální podklad, díky kterému vám nebudou vysychat barvy a dokonce vydrží použitelné i do druhého dne.
Každý, kdo začíná kouká na barvy. Existují tisíce odstínů, ale ze začátku vám jich bude stačit jen pár. Určitě budete potřebovat hlavní barvu, kterou namalujete většinu modelu. Často se používá béžová barva na pleť, nějaké kovové barvy na zbroj a hnědé odstíny na řemínky a opasky. Dále si pořiďte základovou barvu ve spreji. Ta se nanáší jako první. Naleptá povrch modelu a barvy na něm pak dobře drží. Určitě vám do začátku bude stačit šedá základová barva. Časem můžete dokoupit ještě bílou a černou. Nezapomeňte na wash. Ten budeme používat na stíny. Doporučuji světle hnědý nebo černý.
Nezapomeňte na kelímek s vodou. Voda by měla být studená, protože horká voda vám může poničit štětce. Vodu pravidelně vyměňujte. Stačí jednou za hodinu.
Příprava
U modelů z 3D tisku je občas žádoucí začistit malé důlky po podporách. K tomu stačí jemný brusný papír nebo hobby nůž. U modelů ze vstřikovaného termoplastu je nejprve potřeba model vystříhat modelářskými kleštičkami a poté nožem zarovnat místa, kde byla část odstřižena. Dále je potřeba model slepit vteřinovým lepidlem a poté zarovnat viditelná místa přechodu z výroby.
Základová barva
Když máte figurku připravenou na barvení, připravte si místo na základový nástřik. Základovou barvu stříkejte zásadně venku. Klidně na balkónu. Podlahu si vyložte novinami. S barvou to nepřehánějte. Měli byste stříkat tak dlouho až barva těsně zakryje plast. Pokud budete stříkat dlouho, barva vám bude stékat a vyplní vám skuliny a tím přijdete o detaily. Klidně nechte první vrstvu zaschnout a pak dodělejte zbylá odhalená místa.
Nastříkaný model začneme konečně barvit. Připravte si základní barvy na oblečení, boty, pleť, vlasy a jednotlivé doplňky. Jednotlivé části modelu namalujte. Nic na tom není. Barvu zřeďte vodou. Stačí lehce namočit štětec do vody a rozmíchat s částí barvy. Barva nesmí být moc suchá. Musí se lehce rozlévat. Ale zároveň nesmí být moc mokrá, aby stékala po modelu. Na to neexistuje žádný návod. Je to o letech a letech praxe.
Dejte si pozor ať se barva na štětci nedostane ke kovovému krčku. Barva se pak dostane dovnitř a štětec se roztřepí a nebude držet špičku. Zároveň štětec pravidelně myjte ať vám na něm nezaschne barva. Zároveň mějte na paměti, že se obvykle maluje asi ¼ štětce. Na basecaot, tedy základní nátěr, se často používají staré velké štětce. Tady se nechcete zdržovat. Je to nuda a chcete se už pustit do detailů.
Stínování
Technika stínování se nazývá shading. Jde o imitaci stínu ve skulinách modelu. Důvodem je kontrast. Protože figurky jsou malé je potřeba držet vysoký kontrast a zvýraznit záhyby, švy apod. Ke stínování se používá speciální barva zvaná wash. Washů je plná řada v různých odstínech. Pro začátek postačí světle hnědý. Celou figurku natřeme washem. Můžete ho velmi lehce naředit. Roztírejte loužičky, které vám vzniknou. Nevypadá to dobře, když se to přežene, ale když to dobře odhadnete, úplně to změní vzhled modelu. Vytvoří to lehkou patinu a ztmaví hluboká místa.
Pokročilejší malíři používají wash jen na části, u kterých to dává smysl. Vynechávají zbroje, světlé látky nebo pleť a tu pak stínují barvami. Profíci wash nepoužívají vůbec, protože vše kompenzují desítkami hodin stínování barvami.
Vrstvení a čištění
Pokud se vám shading washem na některých místech nelíbí, zředěnou barvou ho přebarvěte. Nebojte používat klidně až 5 vrstev řídké barvy. Některé barvy kryjí víc a některé málo, takže třeba přebarvit černý wash žlutou barvou zabere klidně i 7 vrstev barvy.
Z čištění plynule přecházíme do metody layering, aneb vrstvení. Při vrstvení používáme dost zředěné barvy. Trik je v tom, že je se barvy postupně vrství, tak vniká plynulý přechod mezi barvami. Každá další vrstva se tedy stahuje víc a víc ke středu nebo k hraně u které malujeme.
Zvýraznění
Metoda se nazývá highlighting a používá se ke zvýraznění hran a odlesků. Chceme tím zvýraznit důležité části modelu a zvýšit kontrast, aby byla i z dálky jasně vidět silueta a základní tvary modelu.
Highlighting se nejčastěji aplikuje na ostré hrany, výstupky a zbroje. Používá se na to světlejší barva v odstínu barvy, na kterou jej aplikujeme. Pro začátek stačí smíchat původní barvu s bílou nebo žlutou barvou. Tím získáme světlejší odstín. Poté naneseme poměrně hustou barvu na špičku štětce a nanášíme barvu na okraj hrany, kterou chceme zviditelnit. Nemusíte to přehánět. Zvýrazněte jen důležité části modelu – zbroj, zbraň, vlasy, plášť. Tady si dejte na čas. Je to zdlouhavý proces, ale výsledek je často odměňující.
Další metodou zvýraznění je drybrushing. V doslovném překladu suchý štětec. To vám nejspíš napoví, že u této metody nebudete potřebovat vodu. Vezměte si papír a na ten neste trochu barvy. Velký štětec, ideálně na makeup, namočte do barvy a poté z něj většinu barvu setřete na suchém papíru aby už skoro nebarvil. Poté začněte přejíždět hrany modelu. Zbytková barva se nanese na hrany a výstupky. Je to rychlá a efektivní metoda pro nováčky. Většina lidí tuto metodu používá třeba na terény, ale u figurek ji využijete stejně tak dobře.
Detaily
Teď už nám zbývají jen detaily. Oči, odlesky, metalické přívěšky nebo nápisy. Na detaily budete potřebovat velmi malý štětec. Používáte všechny zmíněné metody a postupně se dopracujete k perfektnímu modelu.
Poslední úpravy
Na konci se podívejte na svoji figurku z dálky a zvažte, jestli nezvýšit kontrast. Zesvětlit hrany a ztmavit stíny. Dodělat další detaily apod. Musíte cítit, že jste s figurkou spokojeni. Pokud ne, zkuste ji zlepšit. Zezačátku to možná nepůjde tak snadno, ale čase se k tomu dopracujete.
Nakonec zvažte lakování figurky. Pokud ji máte na hraní, budete na ni často sahat a barva se může odřít. Sežeňte si matný lak a figurku nalakujte. Opět nepřehánějte to. Stačí lehce. Ideálně s vodou ředitelným matným lakem.
Závěr
Na internetu najdete mnoho návodů od profesionálních malířů. Je dobré od nich okoukat pár tipů a triků, ale neporovnávejte své figurky s jejich. V jejich práci se promítají roky praxe. K tomu se dopracujete. Neztrácejte motivaci. Malujte a zkoušejte nové věci. Když se něco nepovede, nevadí. Chybami se člověk učí.